شنبه، شهریور ۱۵، ۱۳۹۳

شرمی از مظلمه خون سیاووشش باد!

پیش از این طی مطلبی کوتاه در این وبلاگ، از نتیجه اقدام خود برای تهیه کتاب بیژن جزنی تحت عنوان "انقلاب مشروطیت ایران: نیروها و هدف ها"، که توسط افرادی در خارج از کشور تحت عنوان "سازمان اتحاد فداییان خلق" و شرکتی بنام "انتشارات فروغ" منتشر شده است، نوشتم. این کتاب بدست نگارنده این یادداشت نرسید و یک نسخه اینترنتی هم از آن وجود ندارد- انگار کسانی تصمیم گرفته اند، آن را از مردم مخفی کنند!

انتشار اثر جزنی؛ یا دفن اثر جزنی؟!


حال اما برای بازدید کننده گان این وبلاگ خبر خوشی دارم و آن اینکه، در وبسایت کیهان آنلاین- لندن، یادداشتی پیرامون اثر بیژن جزنی نوشته آقای علی اصغر حقدار منتشر شده است. این مطلب، بدلیل اشاره آن به ساختار و موضوعات کتاب، یعنی نکاتی قابل تعمق از متن اثر، در اینجا بازتکثیر میگردد. مناسبت انتشار این یادداشت در وبسایت کیهان آنلاین- لندن هم، انتشار ترجمه ترکی استانبولی اثر بیژن جزنی در ترکیه است، که اولین خبر مربوط به آن در ذیل همین یادداشت در اینجا منتقل میگردد.

این اثر بیژن جزنی و سایر آثار ارزشمند او، و تا همین امروز تنها نگرش سیستماتیک تئوریک - عملی و متکی بر سوسیالیسم علمی بر مسائل جامعه ایران، ملک خصوصی کسی نیستند- محفل مصطفی مدنی (همان عنوان جعل شده بالا و انتشاراتی مدعی نشر آن) که ابداً حقی مبنی بر مالکیت آنها ندارد. هر فردی که این اثر را در اختیار دارد، میتواند آن را با خیال راحت، از طریق تهیه یک نسخه اینترنتی (PDF) در اختیار مردم ایران و بویژه علاقمندان به دیدگاههای بیژن جزنی و تاریخ معاصر ایران قرار دهد. در صورت تمایل، دارنده این کتاب، اگر دیگر نیاز فوری به حفظ آن در کتابخانه شخصی خود ندارد، میتواند به نشانی ای- میل وبلاگ "بازسازی" اطلاع دهد، تا نحوه ارسال آن برای نگارنده این یادداشت و دریافت بهای آن بسهولت حل شود. نگارنده در اینجا، اثر بیژن جزنی را در اسرع  وقت و در متن کامل آن در وبلاگی به همین منظور منتشر نموده، در اختیار همگان قرار خواهد داد. تبدیل آثار بیژن جزنی به ملک خصوصی محافل و باندهای آبروباخته و غیرسیاسی و فرصت طلب در خارج از کشور، نه فقط خود دزدی آشکار، بلکه حتی بدترین نوع آن بشمار میرود.  

هم اینک حداقل 10 دسته بندی محفلی خارج از کشوری، علناً از نام و عنوان فدایی، با اهداف شخصی، خانواده گی، و بویژه برای دریافت کمکها وتسهیلات دولتی، بازاریابی برای چرندیات خود، و یا فضل فروشی و چاپلوسی نزد هر احمق نوع خویش از جنس فرانسوی و آلمانی و هلندی و اتریشی و سوئدی سوء استفاده میکنند. اما حتی یکی از آنها، این میزان جدیت را، که چنین اثری از بیژن جزنی را، آنهم پیرامون مهمترین تحول سیاسی تاریخ معاصر کشور، حداقل در دسترس عموم قرار دهند و یا شرحی بر آن بنویسند، نشان نداده اند. این درحالی است، که ترجمه ترکی کتاب، آنهم در کشور دیگری منتشر، و حتی از طریق مجاری رسمی دولت ترکیه هم معرفی شده است!

ای- میل وبلاگ بازسازی
--------------------

انقلاب مشروطیت ایران به قلم بیژن جزنی و به زبان ترکی (علی اصغر حقدار(

کیهان آنلاین۱۱ امرداد ۹۳ – مرداد امسال یک صد و هشت سال از استقرار مشروطیت در ایران می‌گذرد؛ رویدادی که نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود و بخشی از اهداف و مطالبات نوین مدنی را برای ایرانیان محقق ساخت و بخشی از آن مطالبات تاکنون به محاق فراموشی و موانع تاریخی و معرفتی رفته است؛ سخن از ماهیت، پیش‌زمینه‌ها و نتایج مشروطیت در ایران فرصت دیگری را می‌طلبد.

به مناسبت انتشار کتابی از بیژن جزنی درباره مشروطیت و به زبان ترکی که اولین متن در این مورد در ترکیه به شمار می‌رود، می توان به اهمیت دوران‌ساز مشروطیت در تاریخ ایران اشاره کرد و از معرفی کتاب «انقلاب مشروطیت ایران نیروها و هدف‌ها» نوشت.

این کتاب با ترجمه رامین جبارلی و تورکان اورمولو و توسط  انتشارات کایناک در استانبول با عنوان:

İRAN MEŞRUTİYET DEVRİMİ Güçler ve Amaçlar (1906-1911)

منتشر شده است. متن اصلی آن که پایان‌نامه دانشگاهی بیژن جزنی است، در سال ۱۳۴۱ نوشته شده و با تاخیری ۴۳ ساله (۱۳۸۴)  در پاریس توسط «سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران» منتشر شده است.

بیژن جزنی در سه فصل اصلی با زیر‌بخش‌هایی از عواملی که منجر به وقوع انقلاب مشروطیت در ایران شد و جریانات و افرادی که در آن شرکت داشتند و نتایجی که در ایران به بار آورد نوشته است.

فصل اول با عنوان «انقلاب مشروطیت ایران» به بررسی عواملی می‌پردازد که منجر به وقوع انقلاب شدند.  وی از زمینه‌های تاریخی عصر صفویه و قاجاریه در ارتباط با دیگر کشورهای اروپایی می‌نویسد و شرایط اجتماعی و اقتصادی شهرهای ایران را تحلیل می‌کند. در بخش دیگری از این فصل بیژن جزنی از اقدامات نوگرایانه دوران عباس میرزا- امیرکبیر و سپهسالار می‌نویسد و آنها را در شکل‌گیری انقلاب مشروطیت بررسی می‌کند. در بخش دیگر، از اولین جنبش‌های اجتماعی دوران پیشامشروطه سخن رفته است و با گزارشی کوتاه از وضعیت منجر شده به انقلاب مشروطیت در شهرهایی چون تبریز و اصفهان و تهران و چگونگی برخورد دربار و سفارت‌خانه‌ها، فصل اول تمام می‌شود.

جزنی در فصل دوم از اهداف و جریانات مشروطیت می‌نویسد. نیروها و گرایش‌هایی که در دوران مشروطیت فعال بودند از زمینه‌های نوشتاری جزنی در بخش اول این فصل به شمار می‌روند. پایگان دینی و رهیافت دوگانه آنان به مشروطیت در بخش دوم بررسی شده است. بخش دیگری از این فصل به بررسی و کارکرد نیروهای ملّی و چپ‌گرایی می‌پردازد که در وقوع انقلاب مشروطیت نقش اساسی داشتند. بخش چهارم هم به بررسی و تحلیل اهداف انقلاب مشروطیت می‌پردازد.

فصل سوم را جزنی به روش‌های نیروهای سیاسی در مشروطیت اختصاص داده است. کنش‌های مشروطه‌خواهان و نیروهای سیاسی مخالف آنان موضوع این فصل از کتاب جزنی است. افراد تاثیرگذار، اقدامات انجام گرفته تندروانه و محافظه‌کارانه و سرنوشت اولیه انقلاب مشروطیت در ایران، پایان‌بخش کتاب بیژن جزنی است.

--------------------

اولین خبر از انتشار ترجمه ترکی آن در ترکیه، بنقل از وبسایت تلویزیون دولتی ت-ر-ت TRT

این کتاب در استانه صدمین سالگرد شهادت ستارخان سردار ملی، در ترکیه و به زبان ترکی استانبولی منتشر شده است.

پخش 13 خرداد 1393 به روز رسانی 13 خرداد 1393

در روزهای اخیر کتاب "انقلاب مشروطیت ایران: نیروها و هدفها" در ترکیه ترجمه و به زبان ترکی استانبولی به چاپ رسید.

کتاب "انقلاب مشروطیت ایران: نیروها و هدفها" به همت اقای رامین جبارلی و خانم تورکان اورمولو 2 تن از فعالان فرهنگی آذربایجانی در ترکیه، ترجمه و به چاپ رسید.

این کتاب به مناسبت گرامیداشت صدمین سالگرد شهادت ستارخان سردار ملی ترجمه و منتشر شده است. نویسنده این کتاب بیژن جزنی است. این کتاب ارزشمند حدودا سه دهه پس از مرگ نویسنده اش در فرانسه به چاپ رسیده است.

جزنی یکی از تئوریسینها و مبارزان سرشناس چپ ایران است که در فروردین ماه سال 1354 در زندان اوین اعدام گردید.

انقلاب مشروطه در سالهای 1906- 19011 نقطه عطفی در تاریخ ایران بشمار می رود.

این نخستین بار است که کتابی در زمینه انقلاب مشروطه ایران در ترکیه ترجمه و به چاپ می رسد.

از مباحث این کتاب می توان به "نقاط قوت و اهداف انقلاب مشروطه ایران چیست ؟"، "نقش و نفوذ دولت های خارجی در ایران دوره انقلاب مشروطیت چیست؟"، "تحریم توتون و تنباکو و میراث به یادگار مانده انقلاب مشروطه در عصر حاضر" اشاره کرد.

در این کتاب همچنین نیروهای انقلابی و ضد انقلابی، اهداف و روش مبارزه این نیروها بررسی شده است.

این کتاب از سوی انتشارات کایناک در استانبول به چاپ رسیده است.

--------------------


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر