پنجشنبه، مهر ۱۷، ۱۳۹۳

احتمال شرکت ترکیه در دفاع از مردم کوبانی!گزارش خبرنگار کانال اول تلویزیون دولتی آلمان آ.ار.د ARD
9 اکتبر 2014- 17 مهر 1393، ساعت 10.31

سوال ARD: آرامش داخلی در ترکیه بیش از همیشه از طریق جنگ داخلی در سوریه تحت فشار است. در این میان جنگ داخلی سوریه مستقیماً در کنار مرز ترکیه جریان دارد. رئیس جدید پیمان ناتو استولتن برگ Stoltenberg امروز (9 اکتبر) به ترکیه سفر کرده است. او با چه انتظاراتی به ترکیه رفته است؟

گزارشگر از استانبول، میشائیل شرام Michael Schramm: البته مسلماً رئیس ناتو تلاش خواهد کرد که ترکیه را به شرکت در جنگ علیه داعش تشویق کند و احتمالاً دست به حمله نظامی بزند. اما او میداند که ترکیه یک مشی سیاسی معینی را مشخص کرده:

1- قبل از همه، ایجاد یک منطقه حائل میان ترکیه و سوریه، که از طریق جامعه بین المللی اعلام و حمایت شود،

2- جنگ باید همزمان علیه دولت بشار اسد هم صورت بگیرد.

ترکیه هم اکنون به اقدامی بیش از این دست نمی زند. و تنها زمانی حاضر به ورود به جنگ است، که شروط بالا پذیرفته شوند.

سوال: پیمان ناتو چه موضعی اتخاذ میکند؟ آیا ناتو طرحهای مشترکی را با ترکیه در نظر دارد؟

پاسخ: شایعات زیادی در اینجا وجود دارند که گفتگوهای مفصلی پیرامون طرحهای دو طرف صورت خواهند گرفت. ترکیه شروط خود را اعلام کرده است. پیمان ناتو هم بیشتر مشکل خود را دارد: اینکه اگر ترکیه مورد حمله واقع شود، ناتو مسلماً از ترکیه دفاع خواهد کرد. اما برای ناتو هم روشن نیست، که اگر ترکیه دست به تهاجم بزند [فرضاً در موضوع کوبانی]، در اینصورت ناتو چه اقدامی باید انجام بدهد. بنابراین، سوالات و بحثهای زیادی امروز میان دو طرف مطرح  خواهند شد.

سوال: شما گفتید که ترکیه مداوماً موضوعی بنام "ایجاد منطقه حائل" در مرز خود با سوریه را به میان می آورد. آیا این موضوع همچنان تازه است و یا از دستور بحثها کنار گذاشته شده است؟

پاسخ: موضوع "منطقه حائل"، ظاهراً امروز تازه تر از هر زمان دیگری شده است. برای اینکه دیروز از طرف انگلستان و فرانسه، علائم صریحی که آنها هم میتوانند ایجاد "منطقه حائل" را تصور کنند، منتشر شد. حتی از واشنگتن هم تمایلی در این جهت ابراز شده است. بنابراین احتمالاً موضوع اصلی در گفتگوهای امروز با رئیس پیمان ناتو در ترکیه، این خواهد بود، که "منطقه حائل" چگونه و دقیقاً تحت چه ساختار و چه دامنه ای میتواند ایجاد شود.

سوال: بجز امکان نیروهای زمینی، ترکیه اساساً چه امکانات دیگری برای دخالت در کوبانی میتواند داشته باشد؟

پاسخ: این البته بسیار مشکل است. ترکیه میتوانست در حملات هوایی شرکت کند، که البته پیش بینی نشده است. موضوع کاملاً مطمئن اما این است، که فرودگاه بزرگ اینچیر لیک Incirlik Air Base  که ازسوی آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد، اگر برای استفاده ائتلاف ضد داعش مجاز شود، البته کمک بسیار بزرگی خواهد بود.*1 برای اینکه تاکنون هواپیماهای آمریکایی، می بایستی برای بمباران مواضع داعش در اطراف کوبانی، از ناوهای هواپیمابر [در خلیج فارس] پرواز میکردند. از این رو، بدلیل دوری راه، حامل سوخت کمی بوده، و بمبهای کمی را هم میتوانند حمل کنند و به همین دلیل هم زمان عملیات ها کوتاه هستند. اما اگر هواپیماهای بمب افکن از پایگاه اینچرلیک پرواز کنند، در اینصورت زمان کوتاه و مسافت هم کوتاه تر میشد، که این باعث انجام بهتر عملیاتهای هوایی [علیه داعش در اطراف کوبانی] میگردید.*2  
--------------------
توضیحات مترجم

*1- پایگاه اینچرلیک، یک پایگاه ناتو در 12 کیلومتری شرق شهر بزرگ آدانا در جنوب ترکیه، و مالک آن نیروی هوایی ترکیه است. استفاده کننده اصلی از این پایگاه اما، نیروی هوایی آمریکا است، که پس از واقعه 11 سپتامبر 2001، حمایت از عملیاتهای خود در عراق و افغانستان را از این محل انجام می دهد.

*2- کانال اول تلویزیون آلمان، معمولاً به سیاستهای دولت کنونی، همچنین سوسیال دموکراتها، سبزها و اتحادیه های کارگری نزدیک است. میتوان بطور کلی حدس زد، که راه حل انتهای مصاحبه از سوی گزارشگر تلویزیون، نظری است که دولت آلمان به رئیس پیمان ناتو برای مذاکرات امروز با دولت ترکیه سفارش کرده است.
--------------------
محتوای مقاله، دیدگاه مترجم را منعکس نمی کند.
عنوان اصلی: Nato-Chef in der Türkei: Michael Schramm, ARD Istanbul, zum Besuch Stoltenbergs 
رئیس ناتو در ترکیه
- تأکید از طریق فونت درشت و خط کشی، از مترجم است.
- ترجمه از اصل صوتی مصاحبه تلویزیونی صورت گرفته، از این رو، اندکی تنظیم شده و کلمات و جملات کوتاه غیر لازم حذف شده اند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر